Според адвокатот што го советува Киев

Ројтерс: Некои руски команданти го поттикнувале сексуалното насилство

Постојат докази дека руските команданти во неколку случаи знаеле за сексуалното насилство што го вршел воениот персонал во Украина, „а во некои случаи, го охрабрувале или дури и го наредувале“, според меѓународниот кривичен адвокат што помагал во истрагите за воени злосторства во Киев, објави Ројтерс.

Фото: ЕПА

Британскиот адвокат Вејн Џордаш рекол за Ројтерс дека во некои области околу главниот град Киев на север, каде што истрагите се покомплетни, дел од сексуалното насилство било резултат на организираност на руските вооружени сили, што „зборува дека е планирано на посистематско ниво“. Тој не идентификувал конкретни лица.

Претходно непријавените откритија на истражителите за наводната улога на командантите и систематската природа на нападите на некои локации се дел од моделите на наводно сексуално насилство што се откриваат додека руската војна во Украина влегува во деветтиот месец.

Џордаш, кој е дел од тимот поддржан од Западот што ѝ дава правна експертиза на Украина, рекол дека е премногу рано да се заклучи колку е распространета практиката бидејќи истрагите во неодамна заземените области на североистокот и југот се во почетна фаза. Сепак, моделите сугерираат дека сексуалното насилство е „можеби уште почесто“ на териториите што биле окупирани подолг период, додал тој, без да даде докази.

Ројтерс интервјуирал повеќе од дваесет луѓе што работеле со наводните жртви - вклучително и органи за спроведување на законот, лекари и адвокати - како и наводна жртва на силување и членови на семејството на друга жртва.

Тие споделиле информации за наводно сексуално насилство од страна на руските вооружени сили што се случувало во разни делови на Украина: многу сведоштва говорат за членови на семејствата што биле принудени да гледаат или за учество на повеќе војници или за дела што биле извршени под закана со оружје.

Ројтерс не можел независно да ги потврди сведоштвата. Некои од случаите - вклучително и на членови на семејството што биле сведоци на силување - се појавуваат во наводните напади од Руси документирани од истражното тело под мандат на Обединетите нации во извештај објавен минатиот месец, во кој се вели дека жртвите биле на возраст од четири до над 80 години.

Во северниот украински регион Чернихив, војник во рускиот 80-ти тенковски полк во март постојано сексуално злоставувал девојче и се заканувал дека ќе ги убие членовите на семејството, според пресудата на окружниот суд во Чернихив. Судот овој месец прогласи дека 31-годишниот Руслан Кулиев и уште еден руски војник се виновни за воени злосторства за напад врз локалното население, се вели во пресудата.

Кулиев, за кој судот рекол дека е постар поручник, и другиот војник не можеле да бидат контактирани за коментар.

Силувањето може да претставува воено злосторство според Женевските конвенции, кои ги воспоставуваат меѓународните правни стандарди за водење оружени конфликти. Широко распространето или систематско сексуално насилство може да значи злосторства против човештвото, кои генерално се сметаат за посериозни, велат правните специјалисти.

Москва, која вели дека спроведува „специјална воена операција“ во Украина, негираше дека извршила воени злосторства или дека напаѓа цивили.

Како одговор на прашањата на Ројтерс за наводното сексуално насилство од страна на руската војска во Украина, вклучително и дали командантите биле свесни и дали тоа било систематско, прес-службата на Кремљ соопштила дека ги негира „таквите наводи“. Руското Министерство за одбрана не одговорило на прашањата.

Канцеларијата на јавниот обвинител на Украина соопшти дека војната на Москва против Украина „има цел да го истреби украинскиот народ“ и дека сексуалното насилство е меѓу руските злосторства „со намера да се шири состојба на терор, да се предизвика страдање и страв кај цивилното население во Украина“.

„Постојат знаци дека сексуалното насилство се користи како воено оружје“, изјави Прамила Патен, специјален претставник на Генералниот секретар на ОН за сексуално насилство во конфликти, за Ројтерс, цитирајќи околности како силување пред членовите на семејството, групно силување и присилно разголување.

Бели крпи

Киев соопшти дека испитува десетици илјади извештаи како дел од своите истраги за наводни воени злосторства од страна на рускиот воен персонал; сексуалното насилство претставува само мал дел од нив. Истрагата на Украина е во центарот на повеќекратните истраги на потенцијалните воени злосторства поврзани со конфликтот, меѓу кои е и таа на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг.

Доказите дека сексуалното насилство било планирано може да укажуваат дека тоа е дел од систематски напад или дека некое ниво на команда било свесно, рече Ким Туј Силингер, советник на МКС за сексуално насилство во конфликти и вонреден професор-истражувач на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис.

Една жена од селото Берестијанка, во близина на Киев, изјавила за Ројтерс дека набргу по пристигнувањето на руските војници во март, еден војник ѝ наредил да закачи бела крпа пред нејзината куќа. Таа вечер се вратил со уште двајца Руси, како што вели жената, која се претставила како Викторија.

Таа рече дека еден од нив, за кој мисли дека е командант затоа што изгледал дека е многу постар и затоа што така му се обраќале другите, ѝ рекол дека двајцата други војници се пијани и дека сакаат да се забавуваат.

Според Викторија, 42-годишна витка жена, тие двајца војници ја однеле до соседната куќа, каде што еден од нив застрелал маж што се обидел да ги спречи да му ја земат сопругата. Двајцата војници потоа ги однеле двете жени во блиската куќа, каде што Викторија рекла дека била силувана од еден од нив. Другата жена исто така била силувана, според сестрата на таа жена и според Викторија. Ројтерс не можел да дојде до втората жена, чие семејство рекло дека таа ја напуштила Украина.

Кога Ројтерс го посетил селото во јули, на локацијата каде што сестрата и нејзината мајка рекле дека човекот бил застрелан била видлива распрскана крв. Викторија рекла дека по силувањето неконтролирано плаче и дека се плаши од гласни звуци.

На прашањето за наводите за силување на жените што се објавени од други медиуми, од канцеларијата на главниот обвинител на Украина рекле дека има истрага за сексуално насилство од страна на руски воен персонал врз две жени од Берестијанка, но одбиле да дадат дополнителни коментари.

Полскиот гинеколог Агњешка Курчук рекла дека една од украинските бегалки што ги лекувала - жена од истокот што тврдела дека била силувана додека нејзината деветгодишна ќерка била во близина - рекла дека тоа се случило откако руски војници им рекле на жените во селото да закачат бела постелнина или крпи.

Ројтерс не можел да утврди дали има директна врска помеѓу наводните напади и обележувањето на домовите.

Широко распространет модел?

Наводите за силување и сексуално насилство се појавија веднаш по почетокот на руската инвазија во Украина на 24 февруари и доаѓаат од целата земја, според извештаите што ги собрале Ројтерс и истражното тело на ОН.

Полскиот гинеколог Рафал Кузлик и неговата сопруга траума-психолог Ивона Кузлик за Ројтерс рекле дека оваа пролет лекувале седум жени што избегале од Украина, главно од северот и североистокот, и кои опишале дека биле силувани од руски војници.

Украинската адвокатка Лариса Денисенко рекла дека застапува девет наводни жртви на силување и дека сите, освен две, тврдат дека биле вклучени повеќе руски војници, а некои нејзини клиентки опишале и дека биле тепани или силувани пред член на семејството.

Канцеларијата на главниот обвинител на Украина соопшти дека отворила десетици кривични случаи што вклучуваат сексуално насилство од страна на припадници на руските вооружени сили врз жени, деца и мажи.

Украинските власти и другите специјалисти велат дека бројот на жртвите најверојатно ќе биде многу поголем бидејќи делови од земјата остануваат окупирани и жртвите често не сакаат да се изјаснат, меѓу другото и поради стравувањата од репресалии и недовербата кон властите.

Набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина во септемврискиот извештај рече дека повеќето од десетиците наводни случаи на сексуално насилство што ги документирала биле извршени од припадници на руските вооружени сили, а во два случаи од припадници на украинските вооружени сили или од органите на редот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе