Колку има вистина во тоа дека Украина го презема водството во војната со Русија?

Текот на воените операции кон стратегискиот град Харков, во близина на границата со Русија, е обвиен со нејаснотии.

Фото: ЕПА

Сѐ уште има нејаснотии во однос на спроведувањето на воените операции на североисточниот фронт кон стратегискиот град Харков, во близина на границата со Русија. Украинските власти нагласуваат дека имало воен продор во тој регион и ослободување на околу 30 града, што руската страна го негира, а Москва испраќа дополнително засилување во областа.

Важноста на вообичаените тактики „удри и бегај“ во оружените конфликти го надминува прашањето за вистинитоста и сериозноста на официјалните изјави на украинските и западните претставници во врска со, како што велат, состојбата на слабост и почеток на падот на моралот на руските војници, па сè до приказните дека Киев го презема водството во војната, вели Ал џезира.

Што се однесува на Украина, враќањето на контролата врз голем број области на истокот на земјата, во секој случај, се смета за најголемо воено достигнување од повлекувањето на руските сили во март од околината на главниот град Киев.

Вид лудило

Позицијата на Русија за ова ја изрази постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации (ОН) Василиј Небензја за време на состанокот на Советот за безбедност на ОН за конфликтот во Украина, на кој ги опиша обидите на украинската армија да нападне некои делови од фронтот, вклучително и битките од големи размери кон Харков, како „еден вид лудило“. Тој исто така нагласи дека нема значителен пробив на оваа линија на судирот.

Додека руските извори велат дека украинските сили успеале да навлезат 30 километри длабоко на територијата на Балаклија во провинцијата Харков, од нивна страна нема потврда или демант дека овие сили ја презеле контролата врз градот, освен што признаваат дека се водат „жестоки судири“ кај Шевченко.

Истовремено, се зборува и за одбивање на нападот на украинските сили во областа Купјанск, на што целосно контрираат руските вооружени сили.

Без коментар

Извештаите за жестоки борби во областа Харков почнаа да доаѓаат од почетокот на септември, а руското Министерство за одбрана соопшти дека е спречен обидот на Украина да напредува во регионот Руские Тишки.

Сепак, два дена подоцна, Министерството не објави, како што беше вообичаено, посебен извештај за воените дејствија во близина на Харков во североисточната зона на конфликтот, туку само рече дека украинските сили „продолжуваат со своите неуспешни обиди да се консолидираат во одделни области во правец на Миколаив - Кривој Рог“.

Од раните утрински часови на 9 септември, руското Министерство за одбрана не ги коментираше информациите презентирани од воени експерти дека украинските сили сериозно ги интензивирале своите офанзивни обиди во правец на Харков, но објави нова снимка на која се гледаат колони руски сили како се движат кон таа област.

Руските набљудувачи веруваат дека украинските сили ја враќаат контролата врз селата и општините на периферијата и дека тоа во никој случај не може да се смета за пробив или пресвртница во војната.

Според нив, руската „специјална воена операција“ во Украина е првиот поголем воен конфликт во последните 30 години, кој во основа го водат слични сили, па затоа промените, напредокот и слабеењето се карактеристични одлики на овој тип конфликти.

„Врел септември“

Воениот експерт Виктор Литовкин, во разговор за Ал џезира, објаснува дека причината за испраќање руско воено засилување во регионот е „да се ослободи регионот Харков, регионот Запорожје, а потоа и други области, за од нив да не може да се покренуваат напади врз регионите Доњецк и Луганск“.

Литовкин смета дека е неопходно да се отстрани заканата од огнено оружје на украинските сили за најмалку 300 километри за да се обезбеди безбедноста на регионот Луганск и да се заврши целосното преземање на контролата врз целиот регион Доњецк.

Според него, таа задача сега ќе им биде доверена на воените засилувања што одат во Харков, поради што овој септември ќе биде „врел“ во однос на интензитетот на борбите, како што рече.

Напад по барање

Директорот на Центарот за политичко прогнозирање Денис Кркодинов вели дека по, како што рече, „неуспешните обиди“ за напад врз регионите Запорожје и Херсон на југ, украинските сили извршиле контранапад на линијата Харков, долж фронтот во регионите Балаклија, Изјум и Купјанск.

Кркодинов ги поврзува напорите на Киев „по секоја цена“ да забележи барем едно воено достигнување со пристигнувањето на новиот пакет помош од Западот, како и со напорите на западните политичари да ја оправдаат целисходноста на западната поддршка за Киев, која надмина 50 милијарди долари, земајќи ги предвид последиците од војната во Украина врз европската и американската економија, кои таму јасно почнаа да се гледаат.

Маргина за маневрирање

Во исто време, рускиот експерт потврдува дека не е доволно да се потпираме на воени читања, кои, според него, постојано се менуваат за да се објасни текот и иднината на војната во Украина, туку дека треба да се земе предвид изреката „Војната е трик“. Тој објаснува дека политичкото и военото раководство во Русија намерно користело многу апстрактни и двосмислени формулации кога станува збор за целите на воената операција во Украина, како што се „демилитаризација“ и „денацификација“, што може да се толкува на различни начини.

Кркодинов додава дека тоа се прави намерно за да се отвори простор за маневрирање и да се прогласи крај на воената операција кога ќе се постигнат политички прифатливи резултати што општеството може да ги прифати.

Сепак, тој забележува дека сегашната ситуација се развива на тој начин што е многу веројатно дека во скора иднина нема да се постигне мировен договор со Киев под горе-долу прифатливи услови.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе