Радио слободна Европа

Кинескиот 30-годишен подем на просторите на поранешен СССР

Три дена во мај 1989 година, советскиот генерален секретар Михаил Горбачов со голема помпа го посети Пекинг.

Фото: ЕПА

Тоа беше прва посета на советски лидер на Кина по граничниот конфликт во 1969 година, кој предизвика децениски тензии меѓу двете земји, а ќе биде и последна, пишува Радио Слободна Европа.

Во текот на следните две и пол години по значајната посета на Горбачов на Кина, патиштата на Пекинг и Москва се раздвоија.

Советскиот Сојуз виде дека неговиот статус како светска сила опаѓа бидејќи раководството се бореше со растечкиот национализам, како и со економската стагнација и колапсот, кој кулминираше со официјалниот распад на земјата на 26 декември 1991 година.

Спротивно на тоа, Кина тргна по патот на значителен економски раст, кој, по децении подобрување на животниот стандард дома и проширување на влијанието во странство, ја доведе до сегашниот статус на светска сила.

Триесет години по распадот на Советскиот Сојуз, наследството од тој монументален чекор сè уште се чувствува низ Евроазија бидејќи го отвори патот за тридеценискиот подем на Кина кон влијание на целиот суперконтинент.

Распадот на Советскиот Сојуз и создавањето на 15 нови држави беа дочекани со претпазливост во Пекинг, но крајот на тензиите со Москва ги ослободи кинеските ресурси и нејзините планови да се фокусира надвор од своите граници на начин што претходно не беше можен.

Така, Кина стана водечка сила во Централна Азија, воспостави нови политички врски со Москва и на крај ја покрена глобалната иницијатива Појас и пат (БРИ), која ја отвори вратата за кинеските компании и пренасочи голем дел од економскиот фокус на Евроазија.

„Кога исчезна безбедносната закана што ја претставуваше Советскиот Сојуз, Кина можеше слободно да ги инвестира тие ресурси на друго место и на крај да го прошири своето влијание на Запад“, изјави Хаиун Ма, вонреден професор на државниот универзитет Фростбург, Мериленд, за РСЕ. „Ова е големо достигнување за Пекинг. Во суштина, Кина денес има влијание насекаде.“

Крајот на Советскиот Сојуз, исто така, имаше големо влијание врз размислувањето на политичкото раководство во Пекинг. Избегнувањето судбина слична на таа на комунистичките колеги беше фиксација за кинеските креатори на политики и сегашниот лидер Си Џинпинг, кој во говорот во 2013 година го нарече распадот на СССР „силна лекција“.

„Предупредувачка приказна“

Научените лекции, според Си, се дека советските лидери биле премногу свртени кон својата решителност и идеологија, став што многу аналитичари велат дека го поттикнал сузбивањето на несогласувањата дома и желбата да се прошири кинеската моќ на глобално ниво.

„За Комунистичката партија на Кина, распадот на Советскиот Сојуз е предупредувачка приказна“, изјави за РСЕ Надеж Ролан, виша соработничка во Националното биро за азиски истражувања. „Зад кинеската политика се крие голема вознемиреност. Тоа е стравот од губење на моќта и желбата таа да се одржи по секоја цена.“

Првично, кинеските потези низ Евроазија не беа амбициозни ниту сензационални. Пекинг не беше сигурен како да ги гледа своите нови соседи, кои се бореа со економски тешкотии и бран од политички кризи - од граѓанската војна во Таџикистан до борбите во руски северен Кавказ.

Распадот на Советскиот Сојуз, чии активности помогнаа да се зближат Пекинг и Вашингтон во 1970-тите, исто така ги зголеми стравувањата дека Кина би можела да биде следната, бидејќи САД и нивните сојузници пируваа во завршувањето на Студената војна и напорите за потиснување на комунизмот.

Крај високата нестабилност и неизвесност во земјите од поранешниот Советски Сојуз, Пекинг се движеше претпазливо во текот на 1990-тите. Кина се фокусираше на својот економски развој дома и покрена голема дипломатска кампања за подобрување на врските со соседите од источна Азија и привлекување инвестиции во земјата.

Во Централна Азија, Кина почна да игра заплеткана улога во постсоветската трговија со шатли, бидејќи Пекинг исто така настојуваше да ги надмине своите безбедносни стравови и да ги реши долготрајните гранични спорови.

Но кинеското учество полека растеше во регионот, најмногу поради загриженоста на Пекинг за тоа како ќе реагира несигурната постсоветска Русија. Во април 1996 година лидерите на Кина, Русија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан се состанаа во Шангај за да потпишат договор за повлекување на војниците од поранешната кинеско-советска граница и да обезбедат механизам за решавање на граничните прашања со нивните нови независни соседи.

Договорот резултираше со формирање на Шангајската петорка, која во 2001 година ќе стане Шангајска организација за соработка (СЦО) со пристапувањето на Узбекистан (а оттогаш Индија и Пакистан се приклучија како членки).

„Кина никогаш не сакаше отворено да ја предизвика Русија. Затоа Пекинг најпрвин економски навлезе во регионот, а потоа го зголеми своето влијание на други места“, рече Ма. Во следните години, Кина зацврсти широка стратегија насочена кон тоа да не се меша во работите на другите земји, да изгради економска соработка и да ја зајакне својата репутација во целиот регион.

Бидејќи подемот на Кина во текот на 21 век почна да ја менува перцепцијата на Вашингтон како иден конкурент, Пекинг стави уште посилен акцент на продлабочувањето на врските низ Евроазија, особено кога американското воено присуство и констелацијата на американските сојузници во источна Азија поставија пречки за стратегијата на Кина.

„Подемот на Кина беше предупредување за САД и другите“, рече Ма. „Ширењето по копно на запад беше многу побезбеден начин отколку во Пацификот, каде што тензиите може брзо да се зголемат.“

Марш кон Запад

Во текот на 2000-тите, кинеските стратези го фокусираа своето внимание на Евроазија, која стана центар на новата и сè посамоуверена политика на Пекинг.

Но, како што забележува Даниел Марки, автор на списанието Чајнас вестерн хорајзон, во тоа време не беше веднаш јасно дали Пекинг ќе го достигне својот сегашен статус низ поранешниот Советски Сојуз.

„Беше неизвесно дали Кина ќе има корист од распадот на Советскиот Сојуз или ќе биде во позиција да го прошири своето влијание во Евроазија“, изјави Марки за РСЕ.

Фокусот на Пекинг главно беше ставен на Централна Азија, која креаторите на политиката на Кина сѐ повеќе ја гледаа како стратегиска област од витално значење за нивната сопствена безбедност долж Авганистан и западната кинеска провинција Синџијанг. Регионот е исто така богат со природни ресурси, кои, како најголем светски потрошувач на нафта и гас, ѝ беа потребни на Кина за да го поттикне својот домашен раст.

Во 2010 година, Лиу Јажоу, генерал во Народноослободителната армија, ја кажа сега познатата реченица дека Централна Азија е „богато парче торта што за денешните Кинези е подарок од небото“, истакнувајќи дека тоа е стратегиски мека точка за Пекинг, каде што притисокот на Западот би имал „подалекосежно влијание“ отколку на Пацификот.

Речиси во исто време, низа промени продолжија да ја менуваат позицијата на Пекинг во светот.

Кина успеа да ја надмине глобалната финансиска криза од 2008 година подобро од повеќето земји, но од неа излезе соочена со проблеми на прекумерен капацитет за многу нејзини индустрии и потребниот пристап до нови пазари. Покрај тоа, бидејќи Кина ја престигна Јапонија во 2010 година како втора по големина економија во светот, многу земји низ Евроазија беа желни да привлечат инвестиции и имаа ограничен пристап од Западот или Русија.

„Кина не беше отсекогаш гледана како атрактивен инвеститор“, рече Марки. „Дури од финансиската криза многу земји навистина повеќе се отворија кон Кина, делумно поради очајот и потребата за инвестиции.“

Во 2012 година, Ванг Јиси, влијателен научник и поранешен декан на Факултетот за меѓународни студии на Универзитетот во Пекинг, претстави стратегија за масовни економски и дипломатски потези на Запад за да се изгради влијание во Евроазија. Наречена „Марш кон Запад“, стратегијата беше одговор на американското ребалансирање кон источна Азија, а многу од нејзините идеи ја формираа основата за БРИ, водечкиот надворешнополитички проект на Си, претставен во Казахстан во 2013 година.

Глобалната иницијатива БРИ оттогаш покрена проекти низ Латинска Америка, Африка и Евроазија во вредност од стотици милијарди долари, овозможувајќи му на Пекинг да го прошири своето влијание и да создаде нови можности за своите компании додека инвестира во стратегиски локации како пакистанското пристаниште Гвадар, железничките пруги низ Централна Азија и огромниот, но проблематичен нафтен сектор во Иран. „Во главите на многу кинески политичари, Кина ја оживеа својата историска и традиционална улога низ Централна Азија и другите делови на Евроазија“, рече Ма од државниот универзитет Фростбург. „За 30 години таа се промени од област што беше претежно под руско влијание.“

Нова Евроазија

Иако посетата на Горбачов на Кина во 1989 година не ја промени играта на која се надеваа некои советски политичари, таа визија за посилни врски меѓу Пекинг и Москва беше реализирана под водство на Си и рускиот претседател Владимир Путин.

Русија со трепет го следеше подемот на Кина, зашто Москва исто така има свои планови за регионот во рамките на Евроазиската унија. И покрај тоа, двете страни во последниве години успеаја да формираат поблиски односи, а Путин истакна дека односите во јули биле на највисоко ниво досега.

„Распадот на Советскиот Сојуз ги отвори вратите за попријателски односи со Русија“, рече Ролан од Националниот избор за азиски истражувања. „Некако е фасцинантно да се гледа како работите брзо се променија“.

Иако Пекинг и Москва не се согласуваат за многу прашања, тие не дозволија расправиите да се вжештат и во голема мера се водени од заедничкото непријателство кон Соединетите Држави. И Кина и Русија покажаа зголемена подготвеност заедно да ги решаваат меѓународните прашања и почнаа заедно да спроведуваат воени вежби.

Многу аналитичари, сепак, се претпазливи за тоа колку динамиката ќе биде одржлива, особено додека Пекинг продолжува да го шири своето безбедносно присуство низ Централна Азија и да го зголемува своето економско влијание во она што Кремљ го гледа како своја „сфера на влијание“.

„Пекинг игра на долг рок и досега беше многу паметен во ублажувањето на вознемиреноста на Москва“, рече Ролан. „Но тие можат да ги протолкуваат знаците и на крај да ја гледаат Русија како сила во опаѓање“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе