Истражување: Повеќето Срби не сакаат во ЕУ, се противат на санкциите против Русија и го сакаат Путин

Висок процент на граѓаните на Србија не сакаат да влезат во Европската Унија, а доколку референдум за влез на Србија во ЕУ се одржи денес, дури 51 отсто би гласале против. Влегувањето би го поддржале 34 отсто, а 17 отсто од жителите на Србија не мислат дека нивната држава треба да прави отстапки за да напредува кон ЕУ.

EPA-EFE

Ова се резултатите од истражувањето на Демостат „Надворешнополитичките ориентации на граѓаните на Србија“, кои беа објавени вчера.

Се наведува дека 58 отсто од анкетираните сметаат дека Србија не треба да ја усогласи својата надворешна политика со политиката на ЕУ, а 33 отсто сметаат дека треба тоа да го направи.

На претставувањето на резултатите беше истакнато дека 81 отсто од анкетираните сметаат дека Србија по секоја цена треба да ја зачува својата неутралност, додека 80 отсто сметаат дека Србија не треба да ѝ воведе санкции на Русија.

На прашањето за одговорноста за актуелната состојба во Украина, дури 54 отсто одговориле дека сметаат дека за воената ситуација е виновен исклучиво НАТО пактот. Само три отсто сметаат дека виновникот е Русија, а 17 отсто сметаат дека НАТО има поголема одговорност од Русија.

За српските политичари, 46 отсто најмногу доверба имаат во претседателот Александар Вучиќ. Шест отсто од граѓаните на Србија им веруваат на Здравко Понош и Ивица Дачиќ, а 27 отсто немаат доверба во ниеден политичар.

Од светските лидери, анкетираните имаат најдобро мислење за рускиот претседател Владимир Путин, дури 45 отсто. Втор е претседателот на Кина Си Џинпинг за кого 12 отсто од анкетираните имаат добро мислење, а трет е францускиот претседател Емануел Макрон со 11 отсто.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе