Паднала на ниво на второпласираната СПО

Австрија: Истрагата против Курц ја намалила популарноста на владејачката ОВП

Истрагата против Себастијан Курц поради мито и корупција ја намалила популарноста на Народната партија на Австрија (ОВП), покажуваат истражувањата на јавното мислење.

EPA-EFE

ОВП до скоро беше значително најсилната политичка сила, а во актуелното истражување паднала на ниво на второпласираната Социјалдемократска партија (СПО).

Според истражувањето на Институтот за демократија и анализа на податоци, ОВП и СПО, по долги години, се повторно изедначени.

ОВП, во моментов, би добила 25 отсто од гласовите, колку што би освоила и СПО.

На изборите во 2019 година ОВП освои над 30 отсто од гласовите, додека СПО беше нешто над 20 отсто.

На третото место се наоѓа Партијата на слободата на Австрија (ФПО) која би освоила 18 отсто од гласовите, два до три повеќе од претходно.

Четврта сила е НЕОС кој би можел да освои 11 отсто, пет отсто повеќе отколку на минатите избори.

Исто 11 отсто од гласовите би добиле коалициските партнери на ОВП, Зелените, кои паднале за четири отсто.

Интересно е што во австрискиот парламент би влегла и антиваксерската партија „За луѓето, слободата и основните права“ (МФГ), на која гласот би ѝ го дале седум отсто од граѓаните.

На прашањето дали треба да се одржат предвремени избори 42 отсто одговориле потврдно, а 48 отсто се против.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе