Американска аналитичка група: Иранците се вклучуваат во војната, веќе се на Крим

Американскиот Институт за проучување на војната објави нова анализа за состојбата во Украина, овој пат фокусирана на односите на Иран и Русија.

EPA-EFE

„Сегашни и поранешни функционери потврдија за Њујорк тајмс дека членови на иранскиот Корпус на чуварите на иранската револуција (ИРГЦ) се на Крим, кој го окупираше Русија, за да ги обучуваат руските сили за користење на беспилотните летала кои ги купиле“, оценува американската аналитичка група.

Институтот за проучување на војната (ИСВ) на 12 октомври процени дека Иранците на Крим се веројатно инструктори за беспилотни летала на ИРГЦ. Њујорк тајмс јави дека останува нејасно дали иранските инструктори самите управуваат со дроновите или само ги подучуваат руските сили.

„Руските сили нападнаа со десетици беспилотни летала „шахед-136“ од иранско производство стратегиски цели во Украина од средината на септември, давајќи приоритет на создавањето психолошки терористички ефекти врз украинските цели наместо постигнување опипливи ефекти на бојното поле“, објави ИСВ.

Иран ѝ вети на Русија дека ќе ја снабди со ракети земја-земја и дополнителни дронови, кажаа двајца ирански функционери и двајца дипломати за Ројтерс. Договорот за испраќање оружје наводно е постигнат на 6 октомври за време на посетата на иранскиот потпретседател Мохамед Макбер на Москва, придружуван од двајца функционери на можната иранска Револуционерна гарда и функционер на Врховниот совет за национална безбедност.

„Русите побараа уште дронови и ирански балистички ракети со подобрена прецизност, од ракетните семејства „фатех“ и „золфагар““, кажа еден ирански дипломат. Иран се согласил да испрати и дронови камикази „шахед-136“, за кои Киев тврди дека веќе се користат во војната.

„Фатех-110“ и „золфагар“ се ракети со краток дострел земја-земја кои можат да гаѓаат цели на оддалеченост од 300 до 700 километри. Друг ирански дипломат кажал дека ракетите ќе бидат испратени во следните десетина дена.

Иранскиот дипломат кој разговарал со Ројтерс отфрлил дека таквиот трансфер ја крши резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации од 2015 година. „Каде тие се користат не е прашање за продавачот. Не заземавме страна во украинската криза како Западот. Сакаме крај на кризата преку дипломатски средства“, кажал дипломатот.

Техеран негира дека Русите веќе ги користат дроновите камикази, како и Москва. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков кажа дека немаат никакви информации за употреба на иранско вооружување. „Се користи руска опрема со руска номенклатура“, кажа Песков и додаде дека „сите понатамошни прашања треба да бидат упатени до министерството за одбрана“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе