ФОТОГАЛЕРИЈА

2021 во светот низ фотографии

Фотогалерија на ЕПА што ги илустрира најважните случувања во 2021 година во светот.

Авганистанско момче се крие во бетонска канализациска цевка до железницата во близина на градот Ван откако ја преминало границата меѓу Иран и Турција, 2 јуни Британскиот премиер Борис Џонсон позира со лидерите на Г7 за време на самитот на Г7 во Карбис Беј, Британија, 11 јуни

Демонстрант држи суданско знаме и скандира за време на демонстрации за поддршка на цивилната влада, во Картум, Судан, 21 октомври

Египетски бродови за влечење се обидуваат да го извлечат бродот „Евер гивен“ заглавен во Суецкиот канал, Египет, 26 март

Авганистанци се мачат да стигнат до странските сили за да ги покажат своите документи за да избегаат од земјата пред меѓународниот аеродром Хамид Карзаи, во Кабул, Авганистан, 26 август

Жителите на бегалскиот камп Рохинџа по огромниот пожар во Кокс Базар, Бангладеш, 23 март

Илјадници мигранти, голем дел од нив од Хаити, илегално ја преминуваат границата меѓу САД и Мексико, сместени во кампови под мостот во Дел Рио, Тексас, САД, 20 септември

Индонезиската национална полиција ги спасува жителите од поплави во Џакарта, Индонезија, 20 февруари

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигнува на завршната сесија на Политичката консултативна конференција на кинескиот народ (ЦППЦЦ) во Големата народна сала, во Пекинг, Кина, 10 март

Лава и чад се креваат од вулканот Камбре Виеја, Ла Палма, Канарски Острови, Шпанија, 19 ноември

Луѓе гледаат во протестна статуа на која е прикажан израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху гол, на плоштадот Хабима во центарот на Тел Авив, Израел, 17 март

Луѓе стојат во близина на мурал на Џорџ Флојд откако поранешниот полицаец во Минеаполис Дерек Шовин беше прогласен за виновен по сите точки од обвинението во Минеаполис, Минесота за смртта на Флојд во Атланта, Џор

Мигранти се греат во камп на белоруско-полската граница во регионот Гродно, недалеку од контролниот пункт Брузги, Белорусија, 11 ноември

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден со неговата сопруга Џил Бајден на церемонијата на претседателската инаугурација во американски Капитол, Вашингтон, 20 јануари

Околу 400 мигранти на брод кај островот Лампедуза, Италија, 28 август

Остатоци од оштетен гумен чамец на мигранти и лични работи оставени од мигрантите на плажа во близина на Вимеро, Франција, 25 ноември

Оштетената хидроенергетска централа Даулиганга во Индија, 9 февруари

Палестински татко ја евакуира својата ранета ќерка од урнатините на куќа уништена по израелски воздушен напад во градот Газа, 16 мај

Повреден демонстрант го носат да прими медицинска помош за време на протестот против воениот удар во предградие на Јангон, Мјанмар, 14 март

Поддржувач на американскиот претседател Доналд Трамп седи на масата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, откако поддржувачите на Трамп упаднаа во зградата на Капитол во Вашингтон, 6 јануари

Поддржувачи пред споменикот Вашингтон додека американскиот претседател Доналд Џ. Трамп им говори на поддржувачите собрани да протестираат против претстојното потврдување на Џо Бајден како следен претседател од Кон

Пожарникари од Истанбул се борат со шумски пожар во селото Кокертме во областа Милас во Мугла, Турција, 2 август

Пожарникари се борат со шумски пожар во Лутраки, Грција, 20 мај

Работници во хазмат одела закопуваат жртва на ковид-19 за време на погреб во Куала Селангор, кај Куала Лумпур, Малезија, 25 јануари

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални излегува од полициска станица во Кимки кај Москва, Русија, 18 јануари

Талибанец чува стража пред руски авион што превезува помош донирана од Русите за авганистанскиот народ, на меѓународниот аеродром во Кабул, Авганистан, 18 ноември

Хеликоптер истура вода врз шумски пожар во Жирона, Шпанија, 22 јули

Член на семејство, облечен во заштитна опрема, чека да ги изврши последните ритуали за жртвите од ковид-19 во Њу Делхи, Индија, 29 април

Членовите на музичкиот бенд на француската Републиканска гарда свират пред портретот на Жан-Пол Белмондо на церемонијата на оддавање почит на покојниот француски актер во Париз, 9 септември

Џиновска слика на британскиот принц Филип е изложена во циркусот Пикадили по неговата смрт, Лондон, 9 април

Шведската климатска активистка Грета Тунберг и германската климатска активистка Луиза Нојбауер присуствуваат на глобалниот ден за климатска акција Петоци за иднината во Берлин, Германија, 24 септември

 

Објавено

Петок, Декември 31, 2021 - 22:57

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе