Анализи

Додека САД и Европската Унија ѝ испраќаат тенкови и друга помош на Украина, унгарскиот премиер Виктор Орбан отворено ја доведува во прашање одржливоста на Украина како суверена држава. Во Будимпешта, неговата влада постави билборди кои се противат на западните санкции против Москва, а унгарската државна опера ја поставува претставата „Војна и мир“ на Сергеј Прокофјев.

01 Февруари 2023 - 16:27

Генералниот секретар на  НАТО Јенс Столтенберг остана на чело на западниот воен пакт поради војната во Украина, но бидејќи мандатот му истекува во септември, има сè повеќе шпекулации за тоа кој би можел да го наследи, пишува Политико и го поставува прашање дали на негово место ќе дојде жена.

31 Јануари 2023 - 21:28

Реформата која ја најави Кремљ предвидува засилување на руската војска за 350.000 луѓе. Како ќе биде регрутиран толкав број нов воен персонал? Како ќе се финансира толкаво количество нова опрема, прашува Дојче веле.

31 Јануари 2023 - 19:55

Просторот за смртоносна ескалација на војната во Украина во моментов е огромен, светот е на патеката на опасност од нуклеарна војна. А тоа е пред сѐ поради непопустливо цврстата линија што ја претставуваат САД. Во меѓувреме, би рекол дека оваа војна датира од пред 33 години, кога Михаил Горбачов им најави на САД и Германија дека еднострано ќе го укине Варшавскиот пакт, со тоа што Западот нема да ја пополнува „празнината“ со проширување на НАТО. САД не го исполнија свеченото ветување до Горбачов дадено во таа прилика, бидејќи американската надворешна политика повеќе од три децении ја водат неоконзервативците во двете партии, вели во интервју за Политика Џефри Сакс, влијателен американски економист, професор на Универзитетот Колумбија и советник на тројца генерални секретари на ОН: Кофи Анан, Бан Ки Мун и Антонио Гутереш.

31 Јануари 2023 - 11:18

По крвопролевањето во Ерусалим и на Западниот Брег и еден месец откако израелската крајнодесничарска влада стапи на должност, Израел и Палестинците ризикуваат да се лизнат во нов циклус на поширок конфликт додека притисокот за одмазда на двете страни е силен, велат аналитичарите, пренесува Ројтерс.

31 Јануари 2023 - 10:12

Амбасадата на Соединетите Американски држави во Приштина организира дискусија за Заедницата на српски општини, а на овој настан не е повикан косовскиот премиер Аљбин Курти.

30 Јануари 2023 - 23:22

Модерното оружје на НАТО можеби нема да биде доволно за успешна украинска офанзива, смета Даниел Дејвис, поранешен потполковник на американската војска.

27 Јануари 2023 - 23:28

Договорот за нормализирање на односите на Белград и Приштина, кога за тоа ќе дојде време, нема да го потпише српскиот претседател Александар Вучиќ, иако со години е главен преговарач во дијалогот, пишува денес независниот портал Демостат, наведувајќи дека договорот треба да биде ратификуван парламентот, а можеби и референдум.

27 Јануари 2023 - 13:44

За Украина изнудувањето западни тенкови беше само почетокот. По неколкумесечната расправа меѓу НАТО сојузниците американските тенкови „Амрамс“ и германските „леопарди“ за неколку месеци ќе тргнат кон боиштето, а украинските воени функционери сега го насочуваат фокусот на следниот чекор во своите настојувања – испорака на модерни борбени авиони, пишува Политико.

26 Јануари 2023 - 19:09

Соединетите Американски Држави одобрија испраќање 31 тенк М1 „Абрамс“ во Украина. Веста дојде откако Германија потврди дека ќе му испрати 14 свои тенкови „леопард 2“ на Киев. Испраќањето американски тенкови во Украина го потврди американскиот претседател Џо Бајден.

26 Јануари 2023 - 03:01

Во хипотетичкиот реванш, Доналд Трамп би го победил Џо Бајден на изборите за претседател на Соединетите Американски Држави во 2024 година, покажува истражувањето на колеџот Емерсон.

25 Јануари 2023 - 18:22

Изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека Белград е спремен да го прифати концептот на европскиот предлог за Косово ја подели српската јавност, па едни бараат да не биде соло играч и пред парламентот да ја објасни суштината на тој предлог, додека други бараат веднаш да го потпише.

21 Јануари 2023 - 18:28

Киев бара најмалку 300 тешки, убиствени, главно германски „леопард 2“ и други западни тенкови за борбата против руските сили, но состанокот на западните министри за одбрана вчера во Германија покажа дека околу тоа постојат сериозни разлики.

21 Јануари 2023 - 15:09

Овој тенк од германско производство првпат стапи во употреба во 1979 година и е широко употребуван во Европа.

20 Јануари 2023 - 17:19

Соединетите Американски Држави испраќаат стотици илјади артилериски гранати од големо складиште во Израел, објави Њујорк тајмс.

18 Јануари 2023 - 15:03

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе