Анализи

На три места исламистите денес извшрија напади врз Французите, а тоа е само кулминацијата на конфликтот кој почна на највисоко државно ниво.

29 Октомври 2020 - 15:12

На протестите во Италија против мерките за сузбивање на ширењето на коронавирусот имаше насилство, за кое владата ја обвини мафијата, која прави сѐ што може за да спречи пандемијата да го загрози нејзиниот бизнис.

28 Октомври 2020 - 23:00

Медицинските лица во болниците низ Русија се фрустрирани што властите не го искористија летниот одмор за да се подготват за вториот бран на коронавирусот, вели Москва тајмс.

28 Октомври 2020 - 12:22

На еден или друг начин, ние ќе научиме да живееме со ковид-19, без разлика дали случаите ќе ги намалиме преку природен имунитет, вакцинација или и двете. Дали можеме, и дали треба да живееме со последиците од постојаните блокади, во однос на економијата и слободата, е друго прашање.

28 Октомври 2020 - 10:47

Огорченоста расте во Италија, каде што неколку града протестираат против острите мерки, Чешка воведува полициски час од 21 часот, Русија ги затвора локалите во текот на ноќта, во Франција за нови мерки се одлучува во вторник и среда, па е можен и карантин поради вториот „брутален“ пандемски бран.

27 Октомври 2020 - 18:59

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше речиси секоја власт во Србија, овојпат ќе биде на најголемиот тест досега, пишува српска Нова.

27 Октомври 2020 - 13:41

Со посетата на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на Балканот, Москва се обидува да го зачува своето влијание во регионот, користејќи ги пред се посебните односи со Србија и Република Српска, пишува денес московскиот дневник Комерсант.

26 Октомври 2020 - 16:53

Во Грција има едно единствено истражување за антисемитизмот старо веќе речиси шест години, направено на барање на организацијата Анти дефамејшн лиг (АДЛ).

26 Октомври 2020 - 15:10

Францускиот магазин Опекс 360 специјализиран за воени теми објави текст за можната продажба на половни повеќенаменски борбени авиони „рафал“ на Хрватска и Грција, поради што Франција би можела да има проблем во однос на покриеноста на своите единици со овие авиони.

21 Октомври 2020 - 23:59

Случаите со коронавирусот повторно се зголемуваат низ цела Европа и САД, но заразите останаа на ниско ниво во повеќето азиски земји.

21 Октомври 2020 - 22:03

Убедливата победа на социјалистичкиот кандидат Луис Арсе на претседателските избори во Боливија значи дека левичарската партија на поранешниот лидер Ево Моралес е на добар пат да ја врати власта од конзервативците, и дека социјалистичкиот домороден лидер и понатаму има значително влијание во земјата и покрај тоа што е во Аргентина во егзил.

21 Октомври 2020 - 21:26

„Во вечерните часови на 7 март добив мејл од управителот на бизнис зградата во која работам во Ханој. Во него пишуваше дека таткото на Нгујен Хонг Хунг, 17-от пациент со ковид-19 во земјата и прв во градот, вечерал на третиот кат во зградата. Иако двапати беше негативен на тестирање за коронавирусот, управителот на зградата го пријави неговото доаѓање на надлежните власти. Седумте вработени кои биле во контакт со него се испратени во самоизолација, а зградата веднаш била дезинфицирана“, напиша за Гардијан Тран ле Туј, директор на Центарот за медиуми и развојна иницијатива во Ханој.

21 Октомври 2020 - 11:08

По морничавата егзекуција на средношколскиот учител во предградие на Париз, во која исламистички терорист му ја отсече главата поради карикатурите на пророкот Мухамед кои им ги покажувал на учениците, француската влада тргна во голема пресметка со исламските екстремисти во земјата.

20 Октомври 2020 - 16:31

Британија ја напушти Европската Унија во почетокот на оваа година, но и понатаму е членка на внатрешниот пазар на ЕУ и царинската унија и тоа ќе биде така до крајот на годината.

20 Октомври 2020 - 13:32

Бројот на заразени со коронавирусот во светот вчера ја надмина границата од 40 милиони луѓе, пишува Ројтерс.

20 Октомври 2020 - 12:44

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе