Свет

Останато од Свет

„Напуштениот проект за гасоводот Јужен тек би можел повторно да се разгледа по парламентарните избори во Бугарија следниот месец“, изјави унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто, пренесува Спутник.

27 Февруари 2017 - 14:02

Американската амбасада во Хрватска го осуди неонацистичкиот марш што среде Загреб го организираше Автохтоната хрватска партија на правото, а во кој десничари му изразија поддршка на американскиот претседател Доналд Трамп.

27 Февруари 2017 - 13:50

Благодарение на камера што снима во 360 степени, може да видиме како во прво лице изгледа да се учествува во воените вежби на руските падобранци.

27 Февруари 2017 - 13:05

Шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека случајот на Рамуш Харадинај е исполитизиран и дека веројатно нема да има екстрадиција на Харадинај од Франција во Србија.

27 Февруари 2017 - 12:56

Британската премиерка Тереза Меј планира да ги укине правата кои државјаните на ЕУ ги имаат во Велика Британија што се однесува на слободата на движењето. Извор од владата за Индипендент изјави дека оваа одлука била донесена бидејќи британската влада се плаши дека ќе дојде до доселување на „половина Романија и Бугарија“ кога ќе се активира Членот 50 од Лисабонскиот договор.

27 Февруари 2017 - 12:34

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц му порача на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека може да дојде во официјална посета на Австрија.

27 Февруари 2017 - 12:17

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека повеќето вести за него се лажни. Така, покрај тврдењата за врските на неговиот тим со Русија и цитирањето на неговите изјави, не му се допаѓаат ни написите за бројот на луѓето што протестираат против него.

27 Февруари 2017 - 11:47

Европа треба да продолжи да ги прима бегалците од погодените области, но само толку колку што е нејзиниот вистински капацитет, и не и економските имигранти чиј живот не е во опасност, изјави во интервју за германски Билд ам зонтаг словенечкиот премиер Миро Церар.

26 Февруари 2017 - 21:57

Педесетина члена на екстремнодесничарската „Автохтона-Хрватска партија на правото“ (ХСП-А), облечени во црно, се собраа денеска во центарот на Загреб, извикувајќи слогани за поддршка на усташите и на претседателот на САД, Доналд Трамп.

26 Февруари 2017 - 21:40

Мајк Пенс сака да го поддржи Израел, па на Твитер го објави - знамето на Никарагва.

26 Февруари 2017 - 20:23

Веројатно е најдобро претседателот Иванов да не го дава мандатот додека не се даде на увид законот за употреба на албанскиот јазик и другите планови на новата коалиција

повеќе

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе