Свет

Останато од Свет

Турција нема капацитет за прифаќање нов можен бран емигранти од Авганистан, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган.

14 Септември 2021 - 23:55

Талибанците денес ја поздравија помошта од 1,2 милијарди долари кои ги вети меѓународната заедница и ги повикаа Соединетите Американски Држави да бидат повеликодушни.

14 Септември 2021 - 23:48

Шпанската влада усвои пакет кризни мерки за да ги заузда високите цени на струјата и гасот, најавувајќи ограничување на поскапувањето и заработката на електроенергетските компании.

14 Септември 2021 - 23:38

Во пад на авион кај Грција загинале поранешниот заменик директор на израелското министерство за комуникации Хаим Гарони, кој е сведок на судењето за корупција на поранешниот премиер на Израел бенјамин Нетанјаху, и неговата сопруга Ести.

14 Септември 2021 - 23:02

Највисокиот американски генерал тајно два пати му се јавил на својот кинески колега во последните месеци од мандатот на Доналд Трамп, загрижен дека американскиот претседател би можел да поттикне војна со Кина бидејќи се очекувало негово потенцијално губење на изборите, јавува Вашингтон пост.

14 Септември 2021 - 22:44

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Минск планира да купи од Русија оружје вредно повеќе од милијарда долари.

14 Септември 2021 - 22:21

Русија сака да ја подели Европската унија преговарајќи само со одредени членки, на што треба да се одговори со единство, истакна шефот на дипломатијата на Европската унија Жосеп Борел на пленарната седница на Европскиот парламент.

14 Септември 2021 - 21:48

И покрај ветувањето на талибанците дека нема да применуваат брутални методи вообичаени за првиот период на нивното владеење од 1996 до 2001 година, има сè повеќе извештаи за одмазди против поранешни авганистански војници и владини функционери. Сега се појави и снимка која тоа го докажува.

14 Септември 2021 - 20:31

Чешкиот премиер Андреј Бабиш објави во кампањата пред октомвриските парламентарни избори дека пандемијата на ковид-19 во Чешка завршува и дека земјата се враќа во нормална состојба, што веднаш го демантираа епидемиолозите, а и најновите статистики.

14 Септември 2021 - 20:21

Претседателот на владата на Црна Гора Здравко Кривокапиќ учествуваше на работниот ручек со германската канцеларка Ангела Меркел и лидерите на земјите од Западниот Балкан во Тирана, чија главна тема беше регионалната соработка и механизмите за нејзино унапредување, соопшти денес црногорската влада.

14 Септември 2021 - 20:05

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе