РК Вардар

Жилберто Дуарте е нов ракометар на Вардар

Вардар се засили со португалски лев бек за следната сезона, станува збор за Жилберто Дуарте кој доаѓа од екипата на Монпелје. 

„За следната сезона нов играч во Вардар ќе биде и португалскиот интернационалец Жилберто Дуарте кој потпиша договор со актуелниот македонски првак. Тој игра на позицијата лев бек а доаѓа од екипата на Монпелје од Франција“, велат од Вардар.
 
Дуарте претходно настапувал за Порто (Португалија), Висла Плоцк (Полска) и Барселона (Шпанија).
 
Покрај во нападот, Дуарте е играч кој игра и во одбраната, па ќе биде корисен во двата правци.
 
Дуарте е трето потврдено засилување на Вардар за следната сезона, клубот претходно потпиша со средниот бек Божо Анѓелиќ и десниот бек Нејц Цехте. Тоа значи дека е обновена целата бековска линија.
 
 

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе