Лига на шампиони

Вујовиќ: Здравствената состојба во тимот е катастрофална, но ова е меч кој мора да го добиеме

Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ се пожали на здравствениот билтен во тимот пред натпреварот во Лигата на шампионите против ПИК Сегед. 

Вардар во четврток со почеток од 20:45 часот го пречекува ПИК Сегед во нов натпревар од Лигата на шампионите.
 
Тренерот Веселин Вујовиќ вели дека тимот се соочува со проблеми, но Вардар не смее да си дозволи пет порази по ред.
 
„Нашата ситуација во моментов е катастрофална, зборувам за здравствениот билтен. Дибиров има вироза, прима инфузии, не знаеме кога ќе се опорави. Мишевски и Куни имаа еден судир и двајцата се во аут. Тото, кој се наметна како играч на кој може да се потпре екипата исто така е повреден, а Кудуз и Столе се неизвесни“, вели Вујовиќ.
 
„Ова е натпревар кој мора да го добиеме. За моите критериуми, за критериумите на јавноста , недозволиво е да имаме пет порази по ред. Ќе мора да одиграме цврсто, натпревар со малку голови повеќе ни одговара. Се надевам дека ние од поразот ќе научиме повеќе отколку тие од победата“.

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе