Лига на шампиони

Вујовиќ: Вардар се крена, сега ни следуваат противници против кои може да победуваме

Веселин Вујовиќ очекува тежок дуел против ППД Загреб, но за разлика претходните тимови, хрватскиот клуб е еден од оние кои мора да се добијат. 

Вардар се бори за пласман во осминафиналето од Лигата на шампионите, а Загреб е директен ривал за таа цел. Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ е оптимист дека може да се почне со победничка серија.
 
„Нѐ очекува Загреб, една млада екипа која е комбинирана со искусни играчи, во прв ред Гојун, Муса, Чупиќ. И со млади играчи кои навистина многу напредуваат, Црнак, Радица, Вистороп. Ќе биде многу тежок дуел. И двата тима доаѓаме од некои позитивни ситуации, тие одиграа многу добро во Монпелје, ние одигравме во Кил. Но ова е натпревар кој и тие, и ние мораме да го победиме, бидејќи преку овој меч и тие и ние ја гледаат шансата за пласман во следната рунда. Мислам дека Вардар се крена, Вардар игра добро и дека дојдовме да играме со противниците кои реално се наш квалитет како Загреб, Мешков, Елверум и дека во продолжението од сезоната ќе извлечеме добар резултат и ќе го ја оствариме целта, а тоа е пласман во следната рунда“, изјави Веселин Вујовиќ.
 
Мечот меѓу ППД Загреб и Вардар се игра во среда со почеток од 20:45.
 

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе