Суперлига

Вардар убедлив во дербито против Алкалоид

Вардар со убедливи 30-22 го победи Алкалоид во мечот кој се очекуваше да понуди поголема неизвесност, сепак црвено-црните не дозволија во текот на мечот да биде поставено прашањето кој ќе биде победник. 

Вардар тргна моќно уште на самиот старт, поведе со 4-1 и најави дека влегол максимално сериозно во овој дуел. Одличен на голот беше Томовски кој во првото полувреме имаше 12 одбрани. На одморот се замина со предност на Вардар од 15-7.
 
Во вториот дел Вардар ја одржуваше високата предност, не му дозволи на Алкалоид во ниту еден момент да се понадева дека може да се врати во мечот, конечниот резултат гласеше 30-22.
 
Куни Моралес со шест голови беше најдобар кај Вардар, Стоилов и Талески постигнаа по пет, кај Алкалоид Марко Митев постигна шест погодоци.
 
За Вардар ова беше 11 победа во првенството оваа сезона и останува прв со 33 бодови, по нив во таа група е Алкалоид со 27.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе