Вардар со победа се враќа од Битола, вториот тим на Пелистер пружи отпор, но не изненади

Вардар не дозволи изненадување во Битола против Еурофарм Пелистер 2 иако не дојде лесно до победата, црвено-црните триумфираа со 22-19. 

Еурофарм Пелистер 2 беше најсериозната пречка на Вардар до клучниот дуел против првиот тим на Битолчани кој ќе биде решавачки за титулата.
 
Битолчани на денешниот дуел почнаа мотивирано и рамноправно му парираа на Вардар во првото полувреме кое скопскиот тим го доби со 10-9.
 
На почетокот од вториот дел Пелистер го сврте мечот, но искуството и поголемата клупа го сторија своето па Вардар ја врати предноста, ја зголеми за мирен финиш на мечот. Конечниот резултат беше 22-19 за шампионот.
 
Гоце Георгиевски со седум гола беше прв стрелец на Вардар, Моралес постигна четири. Кај Еурофарм Пелистер 2, Белистојановски постигна шест, Ѓорговски пет голови.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе