СЕХА Лига

Вардар сигурно чекори кон четврт-финале, убедлива победа од 39-31 над Металопластика

Шампионот на Македонија, Вардар со убедливи 39-31 го доби првиот меч против Металопластика во осминфиналето од СЕХА Лига, „црвено-црните" сигурно чекорат кон дуел со ППД Загреб.

Вардар го доби првиот дуел со Металопластика во осминафиналето од СЕХА Лига.

Српскиот тим подобро го започна мечот и во неколку наврати водеше со четири разлика, но на средината од првото полувреме, „црвено-црните“ се разбудија, направија пресврт и до крајот на првиот дел поведоа со 19-14.

Металопластика се обиде да се врати во игра во второто полувреме, но Вардар одигра добро и во нападот и во одбраната и на крајот славеше со убедливи 39-31.

Јотиќ со 10 погодоци беше најдобар поединец во Вардар, додека Дибиров постигна 7 погодоци.

Реваншот меѓу Металопластика и Вардар се игра во утре 16 часот.

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе