Вардар по продолженија го победи Еурофарм Пелистер и го освои турнирот во Струга

Вардар е освојувач на 49. издание на струшкиот ракометен турнир откако во финалето го победи Еурофарм Пелистер со 33-32. 

Вардар и Пелистер ќе водат голема битка за трофеите оваа сезона, таква слика дадоа нивните дуели во Суперкупот и финалето на турнирот во Струга.
 
Денеска Вардар и Еурофарм Пелистер одиграа крајно изедначен начин кој го доби актуелниот македонски шампион дури по продолженијата.
 
Натпреварот во регуларниот дел заврши нерешено 28:28, а во продолженијата Вардар со гол од пенал во последните секунди дојде до победа од 33:32. 
 
Интересно во продолженијата сите четири гола за Пелистер ги постигна Радовиќ, а за Вардар, Дибиров.
 
Дибиров постигна вкупно десет голови за Вардар и беше прогласен за МВП на турнирот.
 
Еурофарм Пелистер не ја искористи одличната партија на голманот Мартон Секељ кој имаше дури 15 интервенции, кај Вардар Томовски заврши со 11.
 
Вардар и Пелистер сега се изедначени со по 13 титули на турнирот во Струга. Следната година е јубилејното 50. издание.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе