Двојна круна

Вардар по 15. пат стана шампион на Македонија

Ракометарите на Вардар со убедливи 37-25 го победија Тиквеш и по 15. пат станаа шампиони на Македонија, седми пат по ред. 

Вардар ја освои двојната круна, по пехарот во купот денеска со победа над Тиквеш во последното коло ја завери и титулата во домашното првенство.
 
По триумфот во Битола над Пелистер, како што и се прогнозираше сите мечеви заклучно со денешниот за Вардар беа само формалност.
 
Во денешната победа над Тиквеш, Дибиров и Талески беа најефикасни со по десет гола, а одличен на голот беше и Мартин Томовски. Во составот на тимот од Квадарци, Страхиња Симиќ даде седум голови, Јане Јанчев шест.
 
Пред почетокот на натпреварот Вардар се збогуваше со неколку ракометари, браќата Њокас, Валчек, Додиќ, Диало и Тото.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе