Проблеми во 5 до 12

Вардар не патува за Париз, ковид-19 ги вклучи алармите пред дуелот со ПСЖ

Актуелниот шампион на Македонија и Европа, Вардар не отпатува во Париз за дуелот со ПСЖ во Лигата на шампиони, „црвено-црните" во последен миг го откажале летот поради ковид-19.

Вардар утре требаше да ги одмери силите со ПСЖ но мечот речиси сигурно ќе биде одложен. Експедицијата на „црвено-црните“ го откажа летот за Париз во 5 до 12.

Во редовите на актуелниот шампион на Македонија и Европа има два случаи на ковид-19, па поради стравување за ширење на вирусот помеѓу останатите ракометари, донесена е одлука да не се патува во Париз.

Сега сите ракометари одново ќе биде тестиран а не се исклучува и можноста тимот да оди во карантин од 14 дена што ќе значи одложување на неколку натпревари од најетлиното европско натпреварување во ракомет.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе