Серија А

Вардар го победи Еурофарм Пелистер во првото дерби оваа сезона

Првото дерби во Суперлигата оваа сезона меѓу Вардар и Еурофарм Пелитер заврши со победа на Вардар од 29-25. 

Вардарци водеа во текот на целиот меч, вообичаено предноста изнесуваше 4-5 голови разлика, но во финишот од мечот битолчани успеаа да дојдат на само еден негатива 26-25.
 
Тогаш на сцена стапи Филип Талески кој ги постигна последните три гола на натпреварот за победа од 29-25.
 
Гол разликата е исклучително битна во овие дуели меѓу Вардар и Пелистер со оглед на тоа дека двете екипи немаат конкуренција па многу веројатно дека меѓусебните дуели ќе го решаваат шампионот.
 
Тимур Дибиров беше најефикасен кај победничкиот тим со 10 голови, додека Филип Талески реализираше пет погодоци, колку што имаше и Жоел Куни Моралес. Стипе Мандалиниќ и Томислав Кушан со по пет голови најмногу се истакнаа кај гостите.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе