Серија А

Вардар го победи Еурофарм Пелистер во првото дерби оваа сезона

Првото дерби во Суперлигата оваа сезона меѓу Вардар и Еурофарм Пелитер заврши со победа на Вардар од 29-25. 

Вардарци водеа во текот на целиот меч, вообичаено предноста изнесуваше 4-5 голови разлика, но во финишот од мечот битолчани успеаа да дојдат на само еден негатива 26-25.
 
Тогаш на сцена стапи Филип Талески кој ги постигна последните три гола на натпреварот за победа од 29-25.
 
Гол разликата е исклучително битна во овие дуели меѓу Вардар и Пелистер со оглед на тоа дека двете екипи немаат конкуренција па многу веројатно дека меѓусебните дуели ќе го решаваат шампионот.
 
Тимур Дибиров беше најефикасен кај победничкиот тим со 10 голови, додека Филип Талески реализираше пет погодоци, колку што имаше и Жоел Куни Моралес. Стипе Мандалиниќ и Томислав Кушан со по пет голови најмногу се истакнаа кај гостите.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе