ЕХФ шампионат до 18 години

Убедлива победа на Македонија за пласман во финалето на ЕХФ шампионатот

Македонските ракометари до 18 години со убедливи 32-22 го победи Луксембург и се пласираа во финалето од ЕХФ шампионатот кој се одржува во Летонија. 

Македонија фуриозно го отвори мечот, поведовме со 6-1 и брзо стана јасно кој е кој на овој дуел. На одморот се замина со водство од 15-9 за нашата репрезентација. 
 
Во второто полувреме младите македонски ракометари ја одржуваа предноста и на крајот дојдоа до рутинска победа од 32-22.
 
Шулевски беше најдобар со десет голови, Александар Петковски постигна седум. Во финалето Македонија ќе игра со победникот од дуелот меѓу Швајцарија и Летонија утре од 16 ччасот.
 
Победата е важна, затоа што првото место на овој турнир носи виза за СП 2023 и за ЕП 2024, за истава генерација.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе