ЕП 2022

Шведска со луд пресврт ја победи Норвешка во скандинавското дерби и се пласира во полуфинале

Шведска е третиот полуфиналист на Европското ракометно првенство откако во супер интересен натпревар ја совлада Норвешка со 24-23. 

Норвешка водеше во текот на целиот меч, имаше и шест голови предност, но Швеѓаните во ниту еден момент не се предадоа, играа до крај и успеаа да направат сензационален пресврт.
 
Пред самиот крај Норвешка имаше водство од 23-19 и тука застана, Шведска направи неверојатна серија од 5-0 и дојде до победа која ги однесе во полуфиналето. На Норвежаните им одговараше и реми, имаа напад за да го направат тоа, но и тој го промашија.
 
Претходно место во полуфиналето обезбеди и Шпанија која со 28-27 ја совлада селекцијата на Полска.
 
Иако треба да одигра уште еден меч, место во полуфиналето веќе има обезбедено и селекцијата на Данска.
 
За последното место меѓу четирите најдобри конкурираат уште Франција и Исланд.
 
Французите сами си ја решаваат судбината, не треба да загубат од Данска доколку Исланд ја победи Црна Гора.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе