ЕП 2022

Шпанија ќе го брани трофејот, Данска немоќна во полуфиналето (ВИДЕО)

Шпанија со 29-25 ја победи Данска и четвртипат едноподруго се пласира во финалето на Европското првенство. 

Тоа беше меѓу актуелниот европски шампион Шпанија и актуелниот светски шампион Данска. Данците беа фаворит, но Шпанците се тие кои се радуваа на крајот.
 
Данска подобро го почна натпреварот, Ландин беше брилијантен, неколкупати имаа водство и од четири голови разлика, но Шпанија во финишот од првиот дел успеа да дојде до -1, на одморот се замина со 14-13 за скандинавската селекција.
 
Брзо во второто полувреме Шпанија го сврте мечот, дојде до првото водство и не го пушти до крајот. Каљељас беше брилијантен, а на голот фантастичен беше Перез де Варгас кој заврши со 13 интервенции. Конечниот резултат гласеше 29:25.
 
Најдобар стрелец кај Шпанија беше Алеиш Гомез со 11 голови, Кањељас даде седум. Во составот на Данска, Хансен постигна осум голови.
 
Шпанија во финалето во недела од 18 часот ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Франција и Шведска.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе