РК Вардар

Самсоненко им ветил на ракометарите дека сите ќе бидат исплатени до крајот на мај

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко имал состанок со ракометарите на кои им ветил дека сите заостанати примања ќе им бидат исплатени. 

Вардар повторно е во криза, клубот им должи на ракометарите, а Криштопанс и Атман веќе си заминаа поради таквата ситуација.
 
Кризата еруптираше во изминатите денови по што Сергеј Самсоненко имал состанок со играчите.
 
Според руските медиуми, Самсоненко им ветил на ракометарите дека сите долгови ќе им бидат исплатени до 31 мај.
 
Претходно Иван Чупиќ за хрватските медиуми потврди дека имале состанок со Самсоненко и Михајловски но не изнесе детали од разговорот.
 
„Имавме состанок со Самсоненко и Михајловски, разговараевме. Ни беше кажано дека до крајот на месецот ќе се знае нешто повеќе. Уште не знаеме што конкретно, но што и да се случува до крајот на сезоната сум тука, мислам дека и останатите ќе останат. Би сакал работите да се стабилизираат, но засега навистина не знам ништо“, рече Чупиќ.
 
И покрај тоа што Вардар се наоѓа во тешка ситуација, се шпекулира дека во наредните денови клубот ќе донесе и две нови засилувања со цел да се зголеми ростерот со ракометари за финишот од сезоната.

Доколку нешто радикално не се промени, не можеме да очекуваме дека нашата економија брзо ќе се нормализира и ќе излезе од сегашната криза.

повеќе

Како да разликуваш дали „Македонец” означува етничка припадност или државјанство? Според потребата на моментот!

повеќе