Почина легендарниот ракометар Златко Портнер

На 59-годишна возраст ненадејно почина легендарниот југословенски ракометар Златко Портнер кој беше член на златната генерација на југословенскиот ракомет во 80тите години од минатиот век. 

Легендарниот Златко Портнер беше член на генерацијата „вонзејмани“ на Металопластика која два пати по ред го освојуваше Купот на шампионите (1985 и 1986).
 
Потоа направи трансфер во Барселона која со него дојде до првиот трофеј во Купот на шампионите (1991).
 
Како член на репрезентацијата на Југославија, Портнер го освои Светското првенство 1986 година во Швајцарија и бронза на Олимпијадата во Сеул 1988.
 
Кариерата ја завршува во швајцарски клубови каде што почнува да биде тренер но и да живее. 
 
Неговиот син Никола е голман на швајцарската репрезентација, а со Монпелје во 2018 година ја освои Лигата на шампионите.

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе