Лига на шампиони

Откажани се ПЦР-тестовите за ракометарите на Вардар, мечот со ПИК Сегед ќе се одложи

Втор натпревар по ред на Вардар во Лигата на шампиооните ќе биде одложен, овој пат тоа е мечот против ПИК Сегед кој требаше да се одигра во Унгарија. 

Се уште нема официјална информација дека натпреварот меѓу ПИК Сегед и Вардар ќе биде одложен, но сите индиции укажуваат на тоа.
 
Тестирањето кое Вардарци мораа да го направат пред да заминат за Унгарија е откажано, а тоа значи дека нема да патуваат за Сегедин.
 
Причината поради која нема да се игра мечот е ситуацијата со коронавирусот во ПИК Сегед, дури седум ракометари се заразени со ковид-19, имаат и тројца повредени, па немаат доволно играчи од првиот тим за да го одиграат мечот.
 
Натпреварот требаше да се игра во четврток со почеток од 18:45. Наскоро се очекува одлуката за одложување да биде соопштена и од ЕХФ.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе