ЕП 2020

Норвешка ја победи Словенија, познати се полуфиналните двојки на ЕП

Норвешка со 33:30 ја победи Словенија и го потврди првото место во групата, по што конечен облик добија и полуфиналните средби. 

Норвешка без својот најдобар ракометар, Сагосен дојде до триумфот над Словенија со кој го завери првото место на табелата.
 
Во отсуство на Сагосен, најефикасен ракометар во селекцијата на Норвешка беше Гуликсен со седум голови, по пет реализираа Андреасен и Танген. Во составот на Словенија по пет пати погодија Цехте и Кодрин.
 
Во полуфиналето Норвешка ќе игра против Хрватска, а Словенија ќе се сретне со Шпанија.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе