Кадетско СП Скопје 2022

Ништо од четвртфинале, македонските ракометарки загубија од Исланд

Поради послаба гол разлика од Шведска, македонската женска ракометна репрезентација до 18 години не се пласира во четвртфиналето на Светското првенство кое се одржува во Скопје. 

Фото: РФМ
По убедливата победа на Шведска над Иран од 39-19, јасно беше дека Македонија нема шанси со пораз од Исланд да се пласира во четвртфиналето на СП, моравме да освоиме бод за да играме со осумте најдобри.
 
Исланд постојано водеше во текот на мечот, на полувремето имаа предност од 13-10, Македонија се бореше максимално, во еден момент дојдовме на еден негатива 19-20, но противникот беше поквалитетен и на крајот победи со 25-22.
 
Бојана Коцева со шест погодоци беше најефикасна на овој меч за Македонија.
 
Исланд го освои првото место во групата со максимален учинок, Шведска и Македонија имаат исто бодови, но Швеѓанките имаат подобра гол разлика па тие се на второто место. 
 
Нашата репрезентација ќе разигрува за пласман од 9 до 12 место.

Легенда под Главна слика

Фото: РФМ

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе