ЕП во ракомет за жени 2022

Мукаетов: Им благодарам на сите кои беа дел од организацијата на Европското првенство

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов изрази благодарност до сите кои на било каков начин беа дел од организацијата на Европското првенство во Скопје. 

Македонија се покажа во одлично светло како организатор на Европското ракометно првенство. Нашиот дел го завршивме, а остана само уште борбата за медал која се одвива во Љубљана.
 
Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов изрази благодарност до сите вклучени во организацијата.
 
„После 5 европски и 3 светски младински првенства организирани од 2013та наваму, особено ми е драго што после 10 години пауза, го имавме нашиот женски сениорски тим на големо Европско натпреварување. Би сакал да се заблагодарам на сите кои беа вклучени во овој проект: вредните волонтери,  тимот во нашата Федерација, партнерите од доверба, нашите поддржувачи - сите кои веруваа дека можеме да износиме ваков голем проект. Посебна благодарност, би сакал да упатам до македонските медиуми за безрезервната поддршка, како и на Европската ракометна федерација која ни довери една ваква голема организација, а се надевам дека оваа взаемна доверба и соработка ќе продолжат и во иднина”, изјави Живко Мукаетов во своето обраќање на завршната прес конференција за шампионатот. 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе