ЕП во ракомет за жени 2022

Македонските ракометарки беа немоќни и против Холандија, нов убедлив пораз

Македонската женска ракометна репрезентација доживеа нов убедлив пораз на Европското првенство, овојпат загубија од Холандија со 30-15. 

Македонските ракометарки не успеаа да парираат на силната Холандија, и вториот натпревар покажа дека сме далеку од женскиот ракометен крем.
 
За разлика од мечот против Франција, Македонија денеска беше поефикасна во првото полувреме, а нападот затаи во вториот дел.
 
И овојпат уште на самиот почеток беше јасно дека ќе го загубиме мечот, Холандија тргна моќно, поведе со 6-1 и потоа само ја зголемуваше предноста. На одморот Холанѓанките водеа со 17-9.
 
Македонија добро го почна второто полувреме, но откако го постигнавме 14. гол застанавме, до крајот на мечот следуваше серија на Холандија од 9-1 за конечна победа од 30-15.
 
Сара Ристовска со четири гола беше најефикасна во нашата селекција, по двапати погодија Гичевска, Саздовска, Јаневска и Кирпијановска. Во составот на Холандија Смитс постигна седум голови, Бонт даде шест.
 
Следниот натпревар на Македонија е против Романија во среда од 18 часот.

Трендот на заминување на младите од родната земја е загрижувачка појава која се случува во Македонија.

повеќе

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе