Медитерански игри

Македонските ракометари ја декласираа Грција на стартот од Медитеранските игри

Машката македонска ракометна репрезентација со 39-21 ја победи Грција во првиот меч на Медитеранските игри во Оран, Алжир. 

Неизвесно беше само во првите 15 минути кога беше 10-10, а потоа Македонија направи серија од 8-1 и се одлепи. На полувремето водевме со 20-13.
 
И покрај големото водство во вториот дел не престанавме да ја полниме мрежата на Грците, ја зголемувавме предноста и на крајот победивме со 39-21.
 
Мартин Серафимов со седум голови беше нашиот најефикасен ракометар, Иван Џонов постигна шест, по пет дадоа Ненад Костески и Петар Атанасијевиќ. Одличен на голот беше Марко Кизиќ со 19 одбрани.
 
Македонија во второто коло кое се игра денеска ќе се сретне со домаќинот Алжир, мечот почнува од 19 часот.

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе