ЕХФ шампионат до 18 години

Македонските кадети го прегазија Косово, победа од 23 разлика

Македонската ракометна репрезентација до 18 години убедливо со 39-16 го победи Косово на ЕХФ шампионатот кој се одржува во Рига, Летонија. 

Косово добро го почна натпреварот, ништо не наговестуваше дека ќе доживеат дебакл, на почетокот беше рамноправно, тие водеа, а Македонија по извесно време се рабуди и дојде до 9-9.
 
Потоа почна нашата доминација, на полувремето имавме предност од 21-11. Во вториот дел продолживме во исто темпо и на крајот дојдовме до победа од дури 23 гола разлика, 39-16.
 
Најдобар ракометар во нашиот состав беше Петковски со девет голови, по пет постигнаа Узунчев и Димковски.
 
Вчера Македонија ја победи Турција, а во четврток играме против домашната селекција на Летонија.

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе