Кадетско СП Скопје 2022

Македонија со убедлива победа над Узбекистан го завери пласманот во главната фаза на СП

Женската кадетска ракометна репрезентација на Македонија со убедливи 38-30 ја победи селекцијата на Узбекистан и обезбеди место во главната фаза на Светското првенство кое се игра во Скопје. 

Фото: РФМ
Ракометарките на Узбекистан изненадувачки добро го почнаа натпреварот, имаа водство од 8-3. Како одминуваше мечот Македонија успеа да ја анулира негативата и дојде до 13-13. На одморот заминавме со водство од 20-19.
 
За разлика од првото полувреме, во вториот дел стартувавме многу подобро, поведовме со 25-20, до крајот го контролиравме резултатот, постепено го зголемувавме и дојдовме до победа од 38-30.
 
Најдобра беше Бојана Коцева со девет гола, Емилијана Ризоска даде осум погодоци.
 
Последниот меч од првата фаза Македонија го игра во вторник против Иран со почеток од 20:30 часот.
 

Легенда под Главна слика

Фото: РФМ

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе