Квалификации за ЕП 2024

Македонија против Луксембург ги отвора квалификациите за ЕП 2024

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 19 часот против Луксембург ги започнува квалификациите за Европското првенство 2024 кое ќе се одржи во Германија. 

Македонија почнува нов квалификациски циклус, целта е јасна, да се продолжи континуитетот на настапи на големите натпреварувања.
 
Овојпат без Кире Лазаров, Филип Миркуловски и Стојанче Стоилов, со подмладена селекција ќе се обидеме да дојдеме до континенталното натпреварување.
 
Покрај Луксембург во нашата група се уште и Португалија и Турција. Првите две селекции од сите осум групи се пласираат на Европското првенство, плус и половина од третопласираните. Тоа значи дека шансите за кикс се минимални, се освен сигурен пласман на ЕП би било големо изненадување.
 
Македонија вечерва е огромен фаворит против Луксембург со кој досега имаме одиграно четири дуели, во сите нив сме излегле како победници.
 
Познат е и составот со кој Кире Лазаров ќе му се спротивстави денеска на Луксембург. Изненадување е тоа што Марко Кизиќ доби шанса пред Мартин Томовски но можно е да се работи и за мала повреда на голманот на Вардар. Првиот голман меѓу стативите секако е Никола Митревски.
 
 

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе