Квалификации за ЕВРО 2022

Македонија од вториот шешир ќе влезе во квалификациите за ЕВРО 2022

Македонската ракометна репрезентација од вториот шешир ќе биде извлечена на ждрепката за квалификациите за Европското првенство кое ќе се одржи во Словачка и Унгарија во 2022 година.

ЕХФ ја соопшти процедурата за ждрепката за квалификациите за ЕП 2022. Групите ќе бидат извлечени на 16 јуни во Виена.

Македонија се најде во вториот шешир заедно со селекциите на Австрија, Белорусија, Португалија, Србија, Русија, Црна Гора и Холандија. Тоа значи дека ниту една од овие селекции нема да ни се падне за противник.

Во првиот шешир се селекциите на Норвешка, Шведска, Данска, Германија, Франција, Словенија, Чешка и Исланд.

Во третиот се Швајцарија, Литванија, Романија, БиХ, Украина, Летонија и Белгија.

Во четвртиот шешир се Финска, Италија, Турција, Израел, Естонија, Грција, Косово и Фарските Острови.

Првите две селекции од осумте групи одат директно на Европското првенство како и четири најдобри третопласирани. Што значи дека би било изненадување ако Македонија не се најде на големиот континентален собир.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе