Лига на шампиони

Клучна одбрана на Митревски за голема победа на Порто против Фленсбург (ВИДЕО)

Порто со 28-27 го победи Фленсбург во второто коло од Лигата на шампионите, а клучен беше и нашиот голман Никола Митревски. 

При 27-27 Фленсбург имаше напад, Митревски му го одбрани ударот на Менсах Ларсен, а потоа неговиот тим даде гол за победа.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе