ЕП 2020

Хрватска лесно се справи со Австрија, Шпанија убедлива против Чешка

Хрватска ја оправда фаворитската улога против домашната селекција на Австрија и победи со 27:23, Шпанија со убедливи 31:25 ја совлада Чешка. 

Мечот меѓу Хрватска и Австрија беше неизвесен само во воведниот дел. Домаќините водеа со 4-3, по што следуваше серија на тимот на Червар од 5-0. Тука прекина неизвесноста која ја немаше до самиот крај.
 
Хрватска постојано водеше, повеќе пати и со шест голови разлика, на крајот победи со 27:23.
 
Хорват со шест голови беше најефикасен кај Хрватска, по пет постигнаа Циндриќ и Дувњак. За Австрија Вебер реализираше шест гола, Билик постигна три, Божовиќ само два.
 
Шпанија уште полесно се справи со Чешка. Шпанците имаа водство и од десет голови разлика, на крајот Чесите успееа само да намалат на -6. Конечниот резултат беше 31:25.
 
Алекс Душебаев и Фернандез постигнаа по пет голови. Најефикасен на мечот беше Здрахала со осум погодоци.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе