ЕП 2020

Хрватска лесно се справи со Австрија, Шпанија убедлива против Чешка

Хрватска ја оправда фаворитската улога против домашната селекција на Австрија и победи со 27:23, Шпанија со убедливи 31:25 ја совлада Чешка. 

Мечот меѓу Хрватска и Австрија беше неизвесен само во воведниот дел. Домаќините водеа со 4-3, по што следуваше серија на тимот на Червар од 5-0. Тука прекина неизвесноста која ја немаше до самиот крај.
 
Хрватска постојано водеше, повеќе пати и со шест голови разлика, на крајот победи со 27:23.
 
Хорват со шест голови беше најефикасен кај Хрватска, по пет постигнаа Циндриќ и Дувњак. За Австрија Вебер реализираше шест гола, Билик постигна три, Божовиќ само два.
 
Шпанија уште полесно се справи со Чешка. Шпанците имаа водство и од десет голови разлика, на крајот Чесите успееа само да намалат на -6. Конечниот резултат беше 31:25.
 
Алекс Душебаев и Фернандез постигнаа по пет голови. Најефикасен на мечот беше Здрахала со осум погодоци.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе