АТП Мастерс Рим

Ѓоковиќ го освои Рим и пак е сам на врвот на вечната листа за освоени Мастерс 1000 турнири

Новак Ѓоковиќ по петти пат го освои Мастерс турнирот во Рим, овој пат во финалето го победи Диего Шварцман со 2-0 во сетови. 

Новак Ѓоковиќ освои уште еден голем трофеј во својата кариера, овој пат го освои Мастерсот во Рим победувајќи го Шварцман со 7-5 и 6-3.
 
Ова беше 36. Мастерс 1000 титула за Ѓоковиќ со која повторно е осамен на вечната листа, Надал има 35.
 
„Не мислам дека го играв мојот најдобар тенис на турнирот, но го наоѓав моето најдобро ниво кога беше потребно“, изјави Ѓоковиќ по мечот.
 

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе