Лига на шампиони

Георгиевски: Овој пат да не го разбраниме Волф

Вардар утре со почеток од 20:45 часот му гостува на Кјелце во натпревар од Лигата на шампионите, истиот противник од кој загубивме во Скопје со 33:29. 

Гоце Георгиевски знае дека клучно ќе биде да не се разбрани Волф кој во Скопје имаше 14 интервенции со кои ја направи разликата и му донесе победа на полскиот тим.
 
„Претходно знаевме за каков противник се работи, но по првиот натпревар видовме дека имаме уште многу работа. Гледавме видео, анализиравме каде погрешивме, што треба да направиме, кои грешки да ги поправиме. Знаеме дека Кјелце е една квалитетна, искусна екипа чиј напад функционира беспрекорно. Можам да кажам дека одбраната им е една од послабите алки, но нападот е феноменален. Мислам дека, ако им ја спречиме таа транзиција од одбрана во напад, ако правиме помалку грешки, мислам дека имаме повеќе шанси. На првиот натпревар ние игравме и добро во напад, дадовме доста голови, но многу зицери промашивме. Тие треба да ги сведеме на мининум, да не го разбраниме нивниот голман. Мислам дека би требало да одиграме еден добар меч и да се покажеме во подобро светло од Скопје“, изјави Георгиевски.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе