ЕП 2022

Франција ја победи Данска и оди во полуфиналето, Исланд е елиминиран

Франција со одлична игра во последните минути од мечот успеа да направи пресврт и да ја победи Данска со 30:29 и да го разочара Исланд кој чекаше победа на Данците. 

Данска доминираше во најголем дел од мечот, повеќе пати видеше и со пет голови разлика, не изгледаше дека Франција може да го добие овој меч, но на крајот токму тоа се случи.

Франција губеше со 22-27 и тогаш почна една луда серија од 8-2 со која на крајот дојде до победа од 30-29 со која не само што отиде во полуфиналето туку и го освои првото место во групата.

Губитник на вечерта е Исланд кој чекаше Франција да го загуби вечерашниот меч, но за нивна жал не дочека.

Во полуфиналето Франција ќе игра против Шведска, а Данска со Шпанија.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе