Европска лига

Еурофарм Пелистер прими 43 гола од Фуксе Берлин, убедлив пораз

Во натпревар со 77 голови, Еурофарм Пелистер со 43-34 загуби од Фуксе Берлин во Битола, втор пораз во три меча од новата сезона во Европската лига. 

Фуксе Берлин во Битола допатува како голем фаворит, но никој не очекуваше дека битолскиот тим може да прими 43 голови во еден натпревар.
 
Неизвесно беше само во првите десетина минути, додека беше 5-5, потоа германскиот тим направи серија, се одлепи и го имаше мечот под контрола до самиот крај.
 
Киреев запиша 15 одбрани, со 40-роцентна успешност, а Лесјак и Кизиќ имаа 10 заедно. Жарко Пешевски броеше до осум гола, капитенот Мирко Радовиќ постигна шест, а Ненад Костески и Марио Танкоски по пет. Црногорецот Милош Вујовиќ му даде девет гола на Пелистер. 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе