Европска лига

Еурофарм Пелистер го понижи АЕК во Битола

Еурофарм Пелистер со 30-19 го победи грчкиот тим АЕК и како втор од групата се пласира во осминафиналето од Европската лига. 

Грчкиот тим се држеше во првото полувреме кое го загубија со два разлика, тие 30 минути беа исклучително неефикасни, Еурофарм Пелистер ги доби со 10-8.
 
Но, во вториот дел Пелистерци приредија шоу на својата публика, го добија полувремето со 20-11 и славеа со вкупни 30-19.
 
На голот на Еурофарм Пелистер блескаше голманот Мартон Секељ кој заврши со 15 одбрани. Најефикасен беше Мандалиниќ со седум голови, Табоада и Божиќ Павлетиќ постигнаа по шест погодоци.
 
Еурофарм Пелистер како второпласиран оди во следната фаза, а таму за противник ќе го има хрватскиот вицешампион Нексе. Првиот меч се игра на 29 март во Хрватска, реваншот е на 5 април во Битола.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе