Европска лига

Еурофарм Пелистер го победи АЕК во Атина

Еурофарм Пелистер ја забележа првата победа во Европската лига откако со 30-27 го победи АЕК на негов терен, во Атина. 

Ракометарите на Жељко Бебек одиграа речиси совршен беш, без криза во ниту еден период од натпреварот дојдоа до посакуваниот триумф.
 
Битолскиот тим тргна фуриозно со водство од 3-0, во 10. минута Еурофарм Пелистер имаше водство и од пет разлика, 9-4. На полувремето се замина со 16-13 за македонскиот претставник.
 
Во вториот дел Битолчани продолжија исто, дојдоа и до највисоките шест голови разлика 25-19, па 26-20. На крајот конечниот резултат гласеше 30-27.
 
Периќ беше најефикасен со осум гола, Табоада постигна шест, Секељ имаше девет одбрани. Кај АЕК, Милонас и Цирас постигнаа по шест.
 
Во прилог на тоа отиде и првата победа на Татабања, со 31-24 над Кадетен, по што и двата тима имаат по два бода, зад Еурофарм Пелистер. Водат Спортинг и АЕК со по четири, со тоа што португалскиот тим вечерва игра против Ним на гости.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе