Лига на шампиони

ЕХФ потврди: Вардар има загарантирано место во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави клубовите кои ќе играат во Лигата на шампионите во следната 2021/22 сезона и оние кои сакаат дополнително да им биде одобрено место. 

Со рангирањето на националните првенства според ЕХФ-коефициентот, Македонија е во деветте земји кои имаат сигурни претставници во Лигата на шампионите и оттука, денешната објава на ЕХФ е само формализирање на правото на нашиот првак, Вардар, да игра во елитата. 
 
Покрај него уште девет екипи имаат фиксни места меѓу 16-те, шампионот и вториот во Германија (Кил и Фленсбург), како водечка европска сила и прваците на земјите рангирани до деветто место (ППД Загреб, Алборг, Барселона, ПСЖ, Пик Сегед, Кјелце и Порто).
 
Преостанатите шест места во ЛШ ќе им бидат доделени на екипи кои побарале „валјд-карта“ или како што го нарекуваат во ЕХФ „апгрејд“, односно надградба на статусот од Европската лига, во Лигата на шампионите. За тоа конкурираат 12 екипи, а меѓу нив не е Еурофарм Пелистер, кој, на пример, лани побара да биде вметнат во елитата, но не доби зелено светло.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by EHF Champions League (@ehfcl)

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе