Лига на шампиони

ЕХФ потврди: Вардар има загарантирано место во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави клубовите кои ќе играат во Лигата на шампионите во следната 2021/22 сезона и оние кои сакаат дополнително да им биде одобрено место. 

Со рангирањето на националните првенства според ЕХФ-коефициентот, Македонија е во деветте земји кои имаат сигурни претставници во Лигата на шампионите и оттука, денешната објава на ЕХФ е само формализирање на правото на нашиот првак, Вардар, да игра во елитата. 
 
Покрај него уште девет екипи имаат фиксни места меѓу 16-те, шампионот и вториот во Германија (Кил и Фленсбург), како водечка европска сила и прваците на земјите рангирани до деветто место (ППД Загреб, Алборг, Барселона, ПСЖ, Пик Сегед, Кјелце и Порто).
 
Преостанатите шест места во ЛШ ќе им бидат доделени на екипи кои побарале „валјд-карта“ или како што го нарекуваат во ЕХФ „апгрејд“, односно надградба на статусот од Европската лига, во Лигата на шампионите. За тоа конкурираат 12 екипи, а меѓу нив не е Еурофарм Пелистер, кој, на пример, лани побара да биде вметнат во елитата, но не доби зелено светло.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by EHF Champions League (@ehfcl)

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе