По барање на норвешкиот тим

ЕХФ го одложи натпреварот меѓу Вардар и Елверум!

По барање на норвешкиот тим, Европската ракометна федерација одлучи да го одложи натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Вардар и Елверум кој требаше да се игра во четврток. 

Фото: РК Вардар
За разлика од фудбалот, во европскиот ракомет работите не се одвиваат според планот во периодот на пандемија на коронавирус. 
 
Елверум побарал одложување на мечот против Вардар бидејќи Македонија е на црната ковид листа во Норвешка и доколку ракометарите дојдат во Скопје, по враќањето од нашата земја ќе треба да поминат 14 дена во карантин.
 
Од ЕХФ соопштуваат дека мечот ќе се одигра кога ќе се создадат услови за такво нешто, па нејасно е кога би можело да се случи тоа ако се земе во предвид дека прогнозите за ковид-19 за текот на есенските и зимските денови не се розови.
 
Поради позитивни случаеви на коронавирус не се одигра натпреварот од првото коло меѓу ПИК Сегед и ПСЖ, доколку одложувањата се случуваат постојано јасно е дека ќе се направи хаос во распоредот на мечевите од Лигата на шампионите.

Легенда под Главна слика

Фото: РК Вардар

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе