ЕП во ракомет за жени 2022

Данска водеше во најголем дел од мечот, на крајот Норвешка стана Европски шампион

Женската ракометна репрезентација го освои Европското првенство откако во финалето беше подобра од селекцијата на Норвешка со 27-25. 

Данските ракометарки водеа во најголем дел од мечот, но запреа при водство од 22-18. Норвешка направи серијаод 4-0 и го изедначи резултатот на 22-22.
 
Последните минути им припаднаа на Норвежанките кои на крајот се радуваа на победа од 27-25.
 
Нора Мерк со осум голови беше најдобра во селекцијата на Норвешка, Бургард со шест погодоци беше најефикасната кај Данска.
 
Супер интересен беше мечот за третото место кој го доби Црна Гора со 27-25 против Франција. Се играше и продолжение.
 
Јованка Радичевиќ за која ова беше последен меч за репрезентацијата на Црна Гора, постигна шест голови исто колку и Јауковиќ.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе