ЕП 2020

Австрија ја победи Чешка, домаќинот стартуваше со победа

По голема борба и со одлична игра во второто полувреме Австрија ја победи Чешка со 32:29 во воведниот натпревар од групата Б во која е и Македонија. 

Селекцијата на Австрија тргна со победа на Европското првенство, ја победи Чешка со три гола разлика.
 
Натпреварот во најголемиот тек беше изедначен, првото полувреме го доби Чешка со еден гол разлика 14:13.
 
Во вториот дел блескаа бековите Билик и Божовиќ во селекцијата на Австрија, беа незадржливи за Чесите. Домаќините брзо го вратија водството, во неколку наврати дојдоа до три гола предност, разликата со која и заврши мечот 32:29.
 
Фантастичниот Билик постигна 12 голови, седум реализираше Божовиќ, во составот на Чешка Хрстка беше најефикасен со шест погодоци, Здрахала постигна пет.
 
Домаќините сосема заслужено дојдоа до победа и покажаа дека се многу сериозна селекција.
 
Во второто коло Чешка игра против нашата селекција, Австрија со Украина.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе