Ракомет

Во натпревар со 77 голови, Еурофарм Пелистер со 43-34 загуби од Фуксе Берлин во Битола, втор пораз во три меча од новата сезона во Европската лига. 

22 Ноември 2022 - 20:28

Женската ракометна репрезентација го освои Европското првенство откако во финалето беше подобра од селекцијата на Норвешка со 27-25. 

20 Ноември 2022 - 22:11

Вардар со убедливи 30-22 го победи Алкалоид во мечот кој се очекуваше да понуди поголема неизвесност, сепак црвено-црните не дозволија во текот на мечот да биде поставено прашањето кој ќе биде победник. 

19 Ноември 2022 - 19:33

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов изрази благодарност до сите кои на било каков начин беа дел од организацијата на Европското првенство во Скопје. 

19 Ноември 2022 - 16:32

Женската ракометна репрезентација на Македонија ја доби Украина како противник во баражот за пласман на Светското првенство во 2023 година. 

19 Ноември 2022 - 15:07

Со стартот на учебната година и од неодамна отворената школа во Населба Лисиче во Општина Аеродром, стартуваше втората сезона од проектот Ракомет За Секое Дете, чиј што составен дел е најголемата и најдобро организираната школа за ракомет во Македонија, со школи на територија на Град Скопје и Општина Велес. 

18 Ноември 2022 - 14:48

На коло до крајот на главната фаза од Европското ракометно првенство за жени, три од четирите полуфиналисти се познати, во игра за последното место се Данска, Шведска и Словенија. 

16 Ноември 2022 - 08:40

Поранешните ракометарки на Вардар, Јованка Радичевиќ и Итана Грбиќ заедно дадоа 16 голови во победата на Црна Гора над Романија од 35-34 по која се пласираа во полуфиналето на Европското првенство. 

15 Ноември 2022 - 20:19

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски е задоволен од победата над селекцијата на Данска, ја истанува публиката и Ти Џеј Шортс како најзаслужни за триумфот. 

13 Ноември 2022 - 22:51

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, објави список со 35 ракометари кои ќе конкурираат за место на Светското првенство кое во јануари се игра во Полска и Шведска. 

11 Ноември 2022 - 20:52

Најдобрата македонска ракометарка, Сара Ристовска им се заблагодари на сите кои ја поддржуваа женската репрезентација, вели дека е горда на сите девојки кои играа. 

10 Ноември 2022 - 15:39

Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација, Љубомир Савевски е задоволен од денешното издание на неговите избранички кои со пораз од Романија го завршија настапот на Европското првенство. 

09 Ноември 2022 - 20:27

Македонската женска ракометна репрезентација денеска го одигра најдобриот свој натпревар на Европското првенство, но ниту тоа не беше доволно за победа, загубивме од Романија со 31-23 и го завршивме настапот на големиот турнир. 

09 Ноември 2022 - 19:54

Селекторот на женската холандска репрезентација, Пер Јохансон на социјалните мрежи објави слика со Кире Лазаров. 

08 Ноември 2022 - 11:30

Македонската женска ракометна репрезентација доживеа нов убедлив пораз на Европското првенство, овојпат загубија од Холандија со 30-15. 

07 Ноември 2022 - 19:37

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе